Agencja doradztwa personalnego radzi – Fakty i mity rekrutacji

agencja doradztwa personalnego

Poznaj mity dotyczące rekrutacji, które obala agencja doradztwa personalnego.

Wykorzystaj wiedzę profesjonalnej agencji doradztwa personalnego, aby lepiej przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. Poniżej przedstawiamy stereotypy dotyczące rozmów kwalifikacyjnych.

Osoba o najlepszych kwalifikacjach dostaje pracę.

Doborem pracowników coraz częściej zajmują się profesjonalni doradcy personalni. Ich praca polega na stworzeniu profilu kandydata, który najlepiej będzie pasował na dane stanowisko. Wynikiem tego na stanowisko może zostać przyjęty kandydat, który miał mniejsze doświadczenie w pracy, ale lepiej spełniał oczekiwania firmy. Warto więc pojawić się na rozmowie, ponieważ może się okazać, że to właśnie Ty będziesz kandydatem idealnym.

Każde słowo i zachowanie jest testem.

Chociaż bardzo ważne na rozmowie rekrutacyjnej są mowa ciała, ubiór i zachowanie, to nie każde pytanie będzie zadane, aby Cię sprawdzić. Jeśli więc rozmówca zaproponuje Ci coś do picia, nie bój się odmówić, jeśli nie czujesz pragnienia. Jeśli jest Ci zimno, a okno w środku zimy jest otwarte – nikt nie testuje Twojej wytrzymałości i możesz spokojnie poprosić o zamknięcie go. Nie stresuj się niepotrzebnymi rzeczami i skup się na rozmowie – agencji doradztwa personalnego też zależy na Twoim sukcesie! 

Wyśmienita autoprezentacja jest gwarancją objęcia posady.

Jeśli dobrze się zaprezentujesz w trakcie rozmowy, na pewno nie przeszkodzi Ci to w dostaniu pracy. Jednak nie jest to jedyny klucz do sukcesu. Doradcy personalni mają sprecyzowane wymagania co do kandydatów. Może się zdarzyć, że na rozmowie zaprezentujesz się gorzej niż inni, ale Twój profil bardziej będzie odpowiadał wymaganiom stanowiska, więc na koniec to Ty dostaniesz ofertę pracy.

Na pytania trzeba odpowiadać od razu.

Dobrze jest mieć przygotowane odpowiedzi, na pytania których się można spodziewać. Możesz być niemal pewny, że padnie prośba, abyś opowiedział o sobie. Zastanów się nad pytaniami, jakie Ty byś zadał chcąc kogoś zatrudnić i przygotuj sobie odpowiedzi, których mógł byś udzielić. Nie jest jednak istotne to, abyś odpowiadał na pytania natychmiast – możesz się nad nimi zastanowić. Dużo ważniejsze jest to, aby Twoje odpowiedzi były sensowne i zgodne z prawdą.

Zadawanie pytań przez kandydata jest niegrzeczne.

Często na koniec spotkania agencja doradztwa personalnego może zapytać czy masz jakieś wątpliwości lub pytania. Nie jest to w żadnym wypadku test, a jedynie informacja o tym, że doradca personalny może Ci udzielić informacji, jeśli coś jest dla Ciebie niejasne. Możesz zapytać o szczegóły pracy na stanowisku, o pracodawcę, zakres obowiązków, przewidzianą pensję. Rozmowa rekrutacyjna ma udzielić informacji nie tylko osobie rekrutującej, ale również Tobie.

Im więcej wysłanych CV, tym większe szanse.

Osoby szukające pracy często wysyłają CV na dużą liczbę ogłoszeń. Efekt tego jest taki, że CV jest niedopasowane do ogłoszenia (nie zawsze istotne jest całe doświadczenie, wszystkie certyfikaty i szkolenia, zainteresowania), a tym samym Twoja kandydatura gorzej wypada. Znacznie lepszą strategią jest wysłanie mniejszej ilości aplikacji, ale za to na stanowiska, które dużo bardziej do Ciebie pasują. Możesz być pewien, że agencja doradztwa personalnego to zespół profesjonalistów, którzy wiedzą jak „zaopiekować się” Twoją karierą.

Udostępnij