Pani z agencji rekrutacyjnej czyli zaufaj profesjonaliście:

agencja rekrutacyjna

Filiżanka z pachnącą kawą, saszetki z białym cukrem, dwie miłe rozmowy telefoniczne i naprzeciwko ona. Pani z agencji rekrutacyjnej lub działu HR, która za chwilę przeprowadzi z Tobą rozmowę, zada Ci kilka pytań, uśmiechnie się, a później… później będzie tylko gorzej. Zacznie się „prawdziwa praca”.

To tylko krótki opis powtarzanego stereotypu i narzucającego się wyobrażenia. Nie jeden z nas ma przyjemne skojarzenia na myśl o rozmowie z kimś z działu HR i jednocześnie nie jeden z nas łączy to często z brakiem profesjonalizmu i bezwartościowym relaksem przed prawdziwą rozmową oraz pracą.

Czas najwyższy, abyś poznawał cztery (z wielu!) podstawowych powodów, dla których powinieneś zaufać specjalistom od rekrutacji.

1. Rekruter to zawód jak każdy inny.

Rekrutacja jest całkowicie odrębnym procesem, wymagającym wiedzy, profesjonalizmu oraz doświadczenia. Na zrekrutowanie dobrego pracownika składa się szereg elementów, które w trakcie rozmowy rekruter musi wziąć pod uwagę. Twoje umiejętności, doświadczenie, motywację, cechy osobowości, oczekiwania oraz wszelkie inne cechy, które pozwalają na jak najlepsze dopasowanie profilu kandydata do profilu firmy. Tak jak firma nie chce mieć pracownika, z którego nie będzie zadowolona, tak samo Ty nie chcesz pracować w miejscu, które nie spełnia żadnych Twoich oczekiwań, prawda?

2. Agencja rekrutacyjna i Ty to jeden team!

Oboje macie wspólny cel. Jak najlepiej poznać siebie wzajemnie. Rekruter wypytuje o Twoje doświadczenie i umiejętności, poznaje Twoje mocne i słabe strony, a Ty pytasz o firmę, warunki ewentualnego zatrudnienia oraz wszelkie inne rzeczy, które są dla Ciebie ważne w przyszłej pracy. Oboje macie z tego korzyści. Ty poznajesz jak najlepiej swoje potencjalne środowisko pracy, on poznaje jak najlepiej swojego potencjalnego pracownika. Pamiętaj, że agencja rekrutacyjna często prowadzi wiele projektów, nie zamykaj się na jedną możliwość.

3. Praktyka ponad teorią.

Owszem, przedstawiciel agencji rekrutacyjnej nie musi posiadać specjalistycznej wiedzy zorientowanej na stanowisko, na które aplikujesz. Niemniej jednak, prawdopodobnie ma dziesiątki, setki lub nawet tysiące takich rozmów za sobą oraz okres czas przepracowany w danej firmie lub funkcjowania na rynku. Wie, jakie cechy i umiejętności są kluczowe na danym stanowisku. Wie, na co zwrócić uwagę. Wie, o co zapytać, by każde pytanie miało jakiś sens, a nie było tylko pustym fragmentem rozmowy. A przecież nie jest tajemnicą, że chwila praktyki to więcej niż lata teorii.

4. Koniec jednej rzeczy to początek następnej?

Zobaczyłeś świetne ogłoszenie o Twojej wymarzonej pracy. Wysłałeś CV, dostałeś telefon z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną, na której pojawiłeś się punktualnie i – jak twierdzisz –wypadłeś świetnie. Mimo to nie możesz liczyć na zatrudnienie. Czujesz rozczarowanie? Mało kto zdaje sobie sprawę, że w tym miejscu jego droga absolutnie się nie kończy. Twoja aplikacja trafia do odpowiedniej kategorii w bazie CV.  W przypadku kolejnego projektu rekrutacyjnego – jeśli tylko Twój profil jako kandydata będzie odpowiadał wymaganiom – agencja rekrutacyjna może ponownie wykonać do Ciebie telefon z propozycją zaprezentowania siebie w kontekście innego stanowiska. Być może tym razem praca „przyjdzie sama do Ciebie”, a Ty nawet nie będziesz musiał ponownie wysyłać swojego CV.

Udostępnij